Nie stosujemy agresywnych reklam

Dlatego byłoby uprzejmie z twojej strony odznaczyć naszą stronę w adblocku. Poniższy screen pokazuje, jak to zrobić.

Dziękujemy!

wyłącz adblock

Cyfrowy Polsat – przeciążone nadajniki nie wyrabiają

Cyfrowy Polsat - przeciążone nadajniki nie wyrabiają

Jakiś czas temu cyfrowy polsat wprowadził rewolucyjną technologię urządzeń ODU (zewnętrzny modem) i IDU (wewnętrzny router) dzięci czemu zasięg z nadajników łapie bardzo dobrze. Oferują internet LTE.

Mimo tego, internet działa bardzo wolno. Nadajniki są przeciążone. Skąd to wiem?

Prędkość pobierania mam średnio 1-2 Mb/s. Tylko w godzinach, gdy ludzie śpią lub gdy są w pracy, prędkość jest większa, około 10-15 Mb/s (diodia świeci się na niebiesko, więc mam dobry zasięg).

Wtedy, gdy prędkość pobierania jest tak niska – 1-2 Mb/s, prędkość wysyłania wynosi 10-20 Mb/s. Jest to oczywiście absurd. Prędkość wysyłania zawsze powinna być niższa, niż prędkość pobierania, na każdym dobrze działającym łączu internetowym. Nawet w cyfrowym polsacie w pomocy technicznej (ale dzwoniłem w innej sprawie) mówili mi, że u nich jest tak, że prędkość wysyłania to jedna trzecia prędkości pobierania.

Dlaczego tak wolno to działa? Bo większość ludzi korzysta z internetu właśnie pobierając (oglądanie stron internetowych, oglądanie youtube to też technicznie rzecz biorąc pobieranie, nie wysyłanie). I nadajniki po prostu przy pobieraniu są przeciążone i internet wolno działa. Ludzie mało wysyłają, dlatego wysyłanie działa poprawnie, zgodnie z tym, jaki jest zasięg.

Jak dzwoniłem na pomoc techniczną i wspomniałem o tym, to odpowiedź – ale o co Panu chodzi, przecież u Pana jest dobry zasięg.

A no szanowni Państwo z cyfrowego polsatu, przestańcie świadczyń usługi, których nie jesteście w stanie dostarczyć. Prędkość neta zgodnie z zasięgiem powinna być cały czasw przypadku pobierania około 10-20 Mb/s, a jest 1-2 Mb/s. Zwykłe strony internetowe wczytują się po kilkanaście, kilkadziesiąt sekund.

Jeszcze dodam, że w okresie testowym chodziło lepiej. I kilka tygodni po teście też. Ale wtedy może po prostu nie było takiego obciążenia, widzę że coraz więcej ludzi to kupuje, coraz więcej ludzi też ma smartfony/tablety, a one również obciążają te nadajniki, gdy korzystamy z internetu mobilnego.

Płacę 60 zł miesięcznie, a internet, który otrzymuję, jest warto co najwyżej 20 zł.

Jaki z tego morał – nie radzę wam kupować cyfrowego polsatu – przynajmniej internetu. Ich plus to fajna telewizja, znacznie stabilniejsza i szybsza niż np. w Orange. Ale jej minus taki, że nie ma żadnej sensownej wypożyczalni filmów. Pewnie dlatego, że wtedy nadajniki by po prostu eksplodowały 🙂

Czego oczekuję

Aby rozwiązali problem przeciążenia nadajników lub przestali oferować usługi, których nie są w stanie wyświadczyć.

3 komentarzy

  1. Masayah pisze:

    Jeśli w umowie jest napisane np. do 20mbps, prędkość może wynosić tylko 15-16, gdyż mieści się to w jakiejś normie (chociaż dobrze świadczona usługa pozwala najczęściej na wykorzystanie pełnej prędkości). Jeśli przez dłuższy okres wartości są bardzo zaniżone można ubiegać się o poprawę jakości albo zwrot części kosztów za usługę. Chociaż często dla ludzi jest to zbyt czasochłonne i nieopłacalne… Ale warto spróbować 🙂

  2. rozczar pisze:

    Nie tylko ty jeden masz ten problem. U mnie to samo – jak np. wgrywam załącznik do maila, to wgrywa jak szalony. A jak pobieram, to można czekać w nieskończoność. I strony też się wolno wczytują. Czasami mobilny play działa szybciej od tego złomu. Nie polecam cyfrowego Polsatu.

  3. kermit pisze:

    Dobrze opisane i masz rację, u mnie dzieje się to samo. Ale to nie tylko problem polsatu – wszystkich operatorów, szczególnie na wsiach i małych miastach. Żaden internet nadajnikowy nie zastąpi kablowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisy z miasta: Sulejów