Nie stosujemy agresywnych reklam

Dlatego byłoby uprzejmie z twojej strony odznaczyć naszą stronę w adblocku. Poniższy screen pokazuje, jak to zrobić.

Dziękujemy!

wyłącz adblock

Dawanie prezentów na święta to bezsensowna tradycja

Prezenty świąteczne

Jako dziecko przeważnie prezenty, które otrzymywałem, były w miarę trafione. Tzn. były to z reguły jakieś zabawki, więc ciężko nie trafić. Jednak od wejścia w życie dorosłe, a właściwie już od wieku około 13 lat, niemal ani razu nie dostałem trafionego prezentu na święta. Mam na myśli prezenty świąteczne w ich właściwej formie – formie niespodzianki. Jak np. powiem rodzicom, co chcę dostać, wtedy prezent jest udany, ale po co to robić w święta, kiedy można to zrobić w dowolnym innym miesiącu.

Dlaczego prezenty są przeważnie nietrafione? Z trzech powodów:
1. Ludzie nie mają czasu na zastanawianie się, co kupić innym, więc kupują pierwszą lepszą rzecz, którą podstawiają sprzedawcy.
2. Naprawdę fajne prezenty są drogie.
3. Proste działanie psychologii ludzkiej (większości ludzi) – nie kupimy komuś czegoś, co jest naprawdę odjazdowe i bardzo nam się podoba, bo prędzej sami dla siebie byśmy to wzięli. Kupujemy coś, co nas nie odstrasza, ale nie robi szału. No i do tego punktu można też zaaplikować punkt 2 – rzeczy fajne są drogie, więc jeśli wydać kupę kasy, to na siebie. Kupimy jemu/jej coś drogiego, a on/ona nam co kupi? Może jakąś tandetę? Więc lepiej nie wydawać dużo.

Z kimkolwiek nie rozmawiam – każdy przynaje to samo, że większość prezentów jest nietrafiona. Zobaczcie, ile jest zwrotów po świętach w sklepach, albo ile wystawionych przedmiotów na allegro i innych portalach nie od sprzedawców, tylko zwykłych konsumentów.

Ogólnie całe święta uważam za absurd, dobre relacje z bliskimi trzeba utrzymywać na bieżąco, a nie raz w roku. Pomijam już aspekty religijno-mitologiczne, w które wiele dorosłych ludzi nadal wierzy i jeszcze wpaja swoim dzieciom, co mnie przeraża.

Dodam jeszcze na koniec, że cała ta nagonka na prezenty podkręcana jest przez różnego rodzaju firmy, które na tym zarabiają, a społeczeństwa w wielu krajach dają sobą manipulować.

Czego oczekuję

Aby ludzie zaczęli ze sobą otwarcie rozmawiać i nie udawać, że wszystko jest ok. Prezenty to durna tradycja - niemal każdy tak myśli, ale nikt do tego się nie przyzna w większym gronie.

2 komentarzy

  1. damian23 pisze:

    To prawda. Ciągle dostaję jakieś kosmetyki, które albo nie podobają mi się, albo są strasznie kiepskiej jakości. A jak nie kosmetyki, to znowu jakieś piżamy lub inne elementy ubioru, które również albo są duże, albo za małe, albo z beznadziejnego materiału. Co to w ogóle za zwyczaj, żeby komuś kupować ubrania?

  2. Tomek pisze:

    Każdy niech robi co chce i jak możesz to umów się ze swoją rodziną na następne święta że prezentu nie chcesz a wolisz banknot w ładnej kartce świątecznej. Przecież masz usta i możesz powiedzieć rodzinie co lubisz a co nie, może im będzie raz przykro a za rok nikomu nie będzie źle. Nie rozumiem takich frustracji, każdy zna swoich przyjaciół i może zadeklarować co chce a czego nie chce dostawać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisy skierowane do: Społeczeństwo