Nie stosujemy agresywnych reklam

Dlatego byłoby uprzejmie z twojej strony odznaczyć naszą stronę w adblocku. Poniższy screen pokazuje, jak to zrobić.

Dziękujemy!

wyłącz adblock

Ludzie mnie przeceniają

Moim problemem jest to, że ludzie z otoczenia chyba mnie przeceniają.

Mam 20 lat, mieszkam na wsi kilkadziesiąt kilometrów od Torunia. Niedawno ukończyłem szkołę średnią. Zawsze dobrze się uczyłem, nigdy nie musiałem się do tego bardzo przykładać. Świadectwa z paskiem, dobre oceny, pewnego rodzaju szacunek u nauczycieli, zadowoleni rodzice i reszta rodziny. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że wszyscy oni chcieliby, żebym ukończył studia, był prawnikiem, lekarzem czy innym profesorem. A ja chyba nie chcę. Strasznie mnie to przytłacza, gdyż sam nie mam sprecyzowanych planów na przyszłość. Przez to i przez brak pieniędzy nie poszedłem na studia w tym roku. Te wszystkie oczekiwania sprawiają też, że chyba nie jestem w stanie ruszyć z miejsca, tym bardziej, że w “realu” jestem osobą raczej zamkniętą w sobie. Jestem też dość wrażliwym człowiekiem, dlatego sytuacja ta bardzo mnie przytłacza. Jest też wiele innych spraw, przez które czuję się źle, ale to materiał na osobny temat.

Mimo tego naporu zacząłem uczyć się trochę programowania w domu, ale gdy ludzie dowiadują się, że nie chodzę na studia ani nie zarabiam, wyczuwam od nich pewien rodzaj żalu, a w większości i pogardy.
Staram się też znaleźć pracę. Taką, która dałaby mi możliwość rozwoju, przełamania się, w której miałbym kontakt z ludźmi, ale przez Internet – tutaj czuję się dużo pewniej. Może mógłbym się oderwać od tego otoczenia. Nie wychodzi mi to zbyt dobrze… ale trzeba wierzyć 🙂

Ludzie za dużo od Was wymagają albo przeceniają? Czuliście się kiedyś przytłoczeni przez otoczenie? Co robiliście w takich sytuacjach? A jeśli nie – co zrobilibyście na moim miejscu?

Czego oczekuję

Oczekuję, że ludzie otaczający mnie pozwolą mi żyć własnym życiem...

4 komentarzy

 1. habibi pisze:

  Chyba raczej nic od Ciebie nie wymagają, a nie za dużo wymagają.

  Bez żadnego wykształcenia i doświadczenia możesz sobie pomarzyć o takiej pracy. Twojego pracodawcy nie będzie obchodzić, jakie miałeś oceny w szkole. Z opisu twojego doświadczenia i umiejętności wynika, że nic konkretnego nie umiesz, nawet nie wiesz dokładnie, co chciałbyś robić. “Praca przez internet” to bardzo szerokie pojęcie – możesz być programistą, administratorem, konsultantem, marketingowcem – ale nikt Cię nie zatrudni na takie stanowisko, jak nie pokażesz swoich dokonań albo papierka ze studiów. Aż dziwie się, że ludzie na Ciebie patrzą ze współczuciem, a nie z pogardą – ale bez obrazy, ja tobą nie gardzę.

 2. 60cent pisze:

  Rozpieszczony synek z bogatej rodziny, nie wie czego chce, ojojoj. Ale masz problemy człowieku. Wymagają zebyś poszedł na studia, co za tragedia. Niektórzy by niemal życie oddali, aby iść na porządne studia, ale ich nie stać, albo nie mogą, bo muszą pomagać rodzinie w utrzymaniu itd. A Ciebie wręcz zachęcają do studiów i wielce skrzywdzony.

  • Masayah pisze:

   Nie ma to jak na podstawie jednego wpisu ocenić to, czy ktoś jest bogaty czy nie. I jeszcze jego charakter, zachowanie itd. Wcale nie pochodzę z bogatej rodziny, wręcz przeciwnie. Tak, nie stać mnie na takie studia, jakie inni by chcieli, żebym ukończył (i chyba sobie nie zdają z tego sprawy). Z jakimiś “zwykłymi” też byłby problem – nawet, gdybym chciał na nie iść. Jak już pisałem, w domu zacząłem uczyć się programowania na własną rękę, bo coś trzeba w życiu robić. Ale gdy słyszałem za każdym razem: “Ty w domu znowu, byś się w końcu za coś wziął” – zacząłem odpuszczać.

 3. limon pisze:

  Około 70% programistów na świecie uczyło się samodzielnie i nie ma studiów. Ale do tego po pierwsze trzeba mieć głowę, po drugie determinację, po trzecie trzeba to naprawdę lubić. I po czwarte trzeba umieć rozmawiać z ludźmi (to bardzo ważne, bo aby napisać dobrze program, trzeba się umieć dobrze dogadać z klientem, który chce ten program).

  Aby zacząć pracę jako programista, czekają Cię ze 2-3 lata nauki (chyba że jesteś bardzo kumaty i masz ścisły umysł) i kolejny 1-2 lata praktyki, aby potrafić stworzyć już coś sensownego. Oczywiście już po paru miesiącach będziesz umieć pisać programy, ale raczej bardzo proste bez większego pożytku.

  Jakich języków programowania się uczysz? Co chciałbyś robić w przyszłości?

  Moim zdaniem nie istnieje coś takiego, jak przytłoczenie przez otoczenie. Najwyżej ja przytłaczam siebie samego. Trzeba w życiu od siebie wymagać, a nie czekać, aż będą wymagać inni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisy skierowane do: Osoba z otoczenia

Wpisy z miasta: Toruń