Nie stosujemy agresywnych reklam

Dlatego byłoby uprzejmie z twojej strony odznaczyć naszą stronę w adblocku. Poniższy screen pokazuje, jak to zrobić.

Dziękujemy!

wyłącz adblock

Oszustwa na olx – jest ich dużo, uważajcie

Wystawiłem ostatnio na sprzedaż swój sprzęt na olx. Już kiedyś tam sprzedawałem coś, ale teraz to było pierwszy raz od około półtora roku.

Jak tylko wytawiłem, w ciągu kilku godzin już 2 oszustów chciało mnie naciągnąć, aby wysłać im sprzęt gdzieś za granicę.

Pamiętajcie – nie wysyłajcie sprzętu dopóki nie dostaniecie kasy. Nie podawajce zbyt dużej ilości danych bankowych (tylko takie, które potrzebne do przelewu).

Oszusta łatwo rozpoznać – najpierw pisze przez olx, krótkie wiadomości, potem każe podać adres e-mail i zaczyna poganiać.

Najczęściej jest tak, że podacie dane bankowe, powie, że puścił przelew, nawet wyśle sfałszowane potwierdzenie i będzie was poganiać, żeby już wysłać sprzęt. Ale kasy nigdy nie dostaniecie, a sprzętu nie odzyskacie.

Na szczęście olx prowadzi dość szeroką akcję na temat tego, aby nie dać się oszukać, ale taka ogólna akcja mniej dociera, niż doświadczenia realnej osoby.

Czego oczekuję

Lepszej skuteczności władz w łapaniu takich oszustów i współpracy policji/innych służb z portalami internetowymi w tym zakresie.

3 komentarzy

 1. rozpacz pisze:

  Wystawianie na olx współcześnie to strata czasu. Jeszcze dostaniesz z 10 zaytań od oszustów, jest tego plaga, a oni nic z tym nie robią, tylko kampanie. Przecież we współpracy z policją wszystkich można byłoby wyłapać, fizycznie jest im wysyłany towar i ktoś go realnie odbiera. Wystarczyłoby, żeby sami w ramach przynęty zrobili jakieś ogłoszenie, np. na jakiegoś laptopa za 2-3 tys. Wtedy ściągną oszustów jak ćmy, wystarczyłoby się dogadać z policją i oszust złapany.

  Oszust wysyła fałszywe potwierdzenie przelewu i adres do wysyłki, wysyłacie paczkę z cegłą w środku pod ten adres, policja lub firma kurierska we współpracy z policją dostarcza paczkę i oszust złapany. Za samo sfałszowanie dokumentu bankowego już może iść siedzieć.

  Ale jak znam życie, lenistwo i głupota obu stron nie pomoże zaradzić problemowi. A rzecz ma miejsce już od bardzo długiego czasu, od groma ludzi zostało oszukanych na olx.

  Powinni tam zrobić rejestrację i weryfikację, jak allegro albo chociaż w przybliżeniu.

 2. uberherr pisze:

  Jak podajesz przedmiot do negocjacji, to oszuści będą pisać mniej więcej tak – “podaj swoją ostateczną cenę na e-mail”: i tutaj podadzą adres e-mail. Na olx nie będą chcieli z tobą rozmawiać.

 3. lae pisze:

  Jak ja wystawiłem laptopa na sprzedaż, to miałem chyba z 10 wiadomości od oszustów. Olx to pożywka dla oszustów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisy skierowane do: Społeczeństwo